Zafer Ciltevi

Yılların Bilgi Birikimiyle Basılı Döküman ve Eserleri Ciltliyor, Değer Katıyoruz

Zafer Ciltevi Hakkında

Yılların Tecrübesiyle Kitapları ve Basılı Dökümanlarınızı Ciltliyoruz, Tamir Ediyoruz, Değer Katıyoruz

Yıllar önce kitap kapakları ağaçtan yapılırdı. Kapakların süslemesi için de yüzeye, kazıma tekniğiyle çeşitli tipte çizgiler ve şekiller işlenir veya derinin altına ip konularak desen üretilirdi. Zamanla gelişen ve değişen medeniyetler ile birlikte çeşitli sanat akımları ortaya çıktı. Bu akımlar sayesinde de kap üzerindeki süsleme teknik ve uygulama yöntemleri çeşitlendi, zenginleşti. Günümüz İstanbulunda cilt ve ciltcilik konusunda hizmet veren atölyemizdeyiz. Kitap ciltleme konusunda 30 yıllık bilgi ve tecrübelerimizle kitap dostları olan sizler için hizmet sunuyoruz. Kitap ciltleme, genel ciltcilik hizmetleri, cilt, mücellit işleri, kitap tamiri, kütüphanelere kitap tamiri, kitap üstü ebru kaplama, Klasik cilt;Tezhip Deri, Murakkaa, Hat, Oyma, Ebru, Ciltler, ciltçi, Türk çilt sanatı, kitap yenileme, kitap onarma işlemlerinin yanısıra genel olarak; - Kitap cilt yapımı - Cilt tamiri - Kişiye özel defter (şeref-ziyaret-anı) - Resmi defter ciltleri - Mali arşiv - Kebir ve yevmiye ciltleri - Özgün tasarım ve ebatlarda defter - Özel yapım kutular - Deri şeref defterleri,ziyaret defterleri yapıyoruz.

Kağıt restorasyonu işlemlerinde dikkat edilecek en önemli şey belgenin orjinalliğinin her zaman korunmasıdır.

Awesome Image

Zafer Kocatürk

Kurucu
Awesome Image

Ciltcilik ve Kağıt Hakkında...

KAĞIT RESTORASYONU İŞLEMLERİ

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her bir materyalin hasarı diğerinden, kağıt niteliği birbirinden farklıdır. Kağıt Restorasyonu; hem çok fazla zaman hem sabır hem de her türlü teknik donanım gerektiren işlemlerdir. Çok fazla detay ve uğraş gerektirmektedir.

-Öncelikli olarak restore edilecek eserin bozulma nedeni tespit edilmelidir. Tespit edildikten sonra gerekli onarım yöntemleri belirlenmelidir.

-Eğer restore edilecek materyal kitap gibi sayfa, yapraklardan oluşmuş ise sayfa ve yaprak numaraların birbirini takip edip etmediği kontrol edilmelidir.

-Belgeler basılı ve el yazısı olup olmadığı tespit edilmelidir. El yazısı olan belgelerde mürekkebin akıcı olup olmadığı muhakkak kontrol edilmelidir.

-Belgelerde temizlik işlemleri yapılırken belgedeki toz ve kirin durumuna göre; yüzeye zarar vermeyecek yumuşak silgiler, Silgi Tozları, Yumuşak Bez, Pamuk, -Yumuşak Fırçalar ve HEPA Filtreli Elektrikli Süpürgeler kullanılır. Belgeleri birbirine tutturmak için kullanılan ataç, toplu iğne, bant vs. gibi zararlı maddelerden uzaklaştırılır.

-Restore edilecek olan materyal kitap, albüm vs. gibi sayfalardan oluşmuş ise sayfalar, yapraklar dikkatli bir şekilde cildinden ayrılır.

-Ph Metre, Ph Test Kalemi veya Ph Test Kalemi ile asit ölçümü yapılır.

-Birbirine yapışmış belgeler çok dikkat edilerek en az hasarla en uygun yöntemle; birbirinden ayrılır.

-Belgelerin hasar durumuna göre İnsektisid  yada  Fungisid ile ıslak temizlik yapılarak dezenfeksiyon yapılır.

-Asitlenme görülen belgelere uygun kimyasallar ile asit arındırma işlemi yapılır.

-Islak temizlik; belgedeki mürekkebin dağılma durumuna göre yıkama küvetlerinde tamamen daldırma yöntemi yada sprey ile, pamuklu çubuklar yardımıyla lokal olarak yapılır.

-Yıkanarak yada lokal ıslatma yöntemi ile ıslak temizliği yapılan belgeler, kurutma rafında kurutma kartonu üzerinde kurutulur.

-Kurutma işlemi sonrasında belgeler gerekli görülür ise hafifçe nemlendirilerek kurutma kartonları arasına konularak preste düzleştirme işlemi yapılır.

-Belgeler temizlenip; kıvrılmış, katlanmış ve buruşmuş kısımları nemli bez ve lokal pres yapılarak açılacaktır, gerekli hallerde ütü ile düzleştirilir.

-Kağıt belgelerin onarım işlemlerinde Japon kağıdı ve yapıştırıcı olarak metil selüloz türleri, buğdayve pirinç nişastası gibi doğal ve asit free yapıştırıcılar kullanılır.

-Belgeler, eksik veya kopmuş kısımların tamamlanması, delinmiş kısımların doldurulması gibi küçük bazı tamiratlarla sağlamlaştırılır.

-Delik ve kurt yeniği şeklinde görülen hasarlarda, bunların sayfayı kapladığı alan ve büyüklükleri göz önüne alınarak doldurma yapılır.

-Bakteri, mantar, asit, nem vb. nedenlerden dolayı pamuklaşarak dayanıklılığını yitiren ve dağılma noktasına gelen belgelerde sağlamlaştırma işlemi yapılır.

Bu işlem belgenin hasar durumuna göre; yumuşak fırçayla uygun sağlamlaştırıcı sürülmek suretiyle belgenin mukavemeti arttırılabilir.

-Sağlamlaştırma belge yüzeyine lokal olarak yapılabileceği gibi hasarın durumuna göre belgenin tamamını kaplayacak biçimde de uygulanabilir.

-Gerekli görülen belgelerde sıcak laminasyon uygulaması da yapılabilir. Belge selüloz asetatlı kağıt arasına sandviç metoduyla restore edilecektir. Böylelikle belge iki yüzünden de kaplanmış olur.

-Tüm bu işlemler sonunda belgelerin hepsi ayrı preslenerek düzleştirilir.

-Belgelerin onarım işlemleri mümkün olduğu kadar az müdahale ve en doğru malzemeyle gerçekleştirilir.

Kağıt restorasyonu işlemlerinde dikkat edilecek en önemli şey belgenin orjinalliği her zaman korunmalıdır.

KAĞIDIN TANIMI

Kağıt, İlk çağlardan günümüze kadar, insanoğlunun yazılarının kaydedilmesinde kullanılan en önemli ham maddesi işlenmiş selüloz lifleri ile hayvanlardan elde edilen tutkal veya nişasta gibi aharlama maddelerinden oluşan bir malzemedir.

Kitabın esas malzemesini oluşturan kağıt her bir eser türünde; hem renk, hem doku, hem kalınlık, hem de teknik olarak bir diğerinden farklıdır.

Ayrıca kağıdın üzerinde mevcut bulunan bilgiye ait yazı, resim, baskı gibi tekniklerde kullanılan malzemeler de kağıdın yapısını değiştirmektedir.

Bununla beraber bazı durumlarda aynı eser içerisinde birkaç kağıt türü (örneğin fotoğraf albümlerinde görüldüğü gibi;  hem fotoğrafın monte edildiği karton hem de bu kartonun üzerinde ince bir muhafaza kağıdı) bulunmaktadır.

Dolayısıyla kağıt restorasyonu ve konservasyon işlemlerinde öncelikli olarak; gerek biyolojik gerekse kimyasal olarak nitelikli araştırma yapmak gereklidir.

KAĞITLARDA MEYDANA GELEN BOZULMA TÜRLERİ

Genellikle en eski olan her zaman daha hasarlıdır düşüncesi kağıt materyallerde geçerli değildir. 1000 yıl öncesinde yazılmış bir kağıt eser tahrip olmamışken

1-2 yıl öncesinde basılmış bir gazete ya da kitap tahrip olmuş olabilir.

Burada kağıdın üretim teknolojisinin yanında bulunduğu ya da saklandığı mekanın kağıdın yaşlanmasını ve tahribatını çabuklaştıran ya da yavaşlatan bir takım etkenler mevcuttur.

Bu etkenler genel olarak kaba bir sınıflandırmayla;

-Biyolojik Etkenler; (Mikroorganizmalar, Küf Mantarı  vs., Kağıt ve Kitabı yiyen böcekler, Foxing (Kağıdın yüzeyinde oluşan koyu kahverengi çil görünümlü lekeler),

-Fiziksel Etkenler; (Sıcaklık ve Nem ayarlarının yüksek ya da düşük olması),

-Kimyasal Etkenler; (Asitlenme; Kağıdın oluşumu esnasında kağıt hamurunun içine konulan kimyasalların daha sonra havada bulunan maddelerle reaksiyona geçmesi)

-Doğal yaşlanma; (Genellikle 25 yılı geçmiş eserler literatürde tarihi eser statüsündedir.)

-Hatalı Konservasyon Uygulamaları  (Kağıdı korumak adına yapılmış eski tamir uygulamaları Seloteyp, Koli Bantları, Her türlü hırdavat bantları, Uhu, Prit, Bally gibi yapıştırıcılar,  Bir veya birkaç kağıdın  kaybolmaması yada dağınıklığı engellemek adına kullanılan ataç, zımba, toplu iğne vs. gibi metal oksidasyonları, Kağıt belgelerin daha az yer kaplaması için katlanarak yada rulo yaparak saklanmak istenmesi, Kağıt malzemeleri dış etkenlerden korumak için kullanılan naylon poşet, dosya, zarf, klasörlerin yanlış seçimi, Malzemeye uygun ölçülerde olmayan raflarda muhafaza etmek., Taşıma ve nakliye esnasında yapılan hatalar.,)

-Doğal Afetler (Yangın, Su Baskını, Sel Felaketleri, Deprem, Terör Saldırıları vs.,) sayılabilir.

Kağıt malzemelerde yukarıda saydığımız bozulmalardan bir tanesi bazen de 2-3 ya da tamamı görülmektedir.

Canlı Destek
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Zafer Ciltevi'ne hoşgeldiniz,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?